Huono kotisivualustan valinta, kallis huti urheiluseuralle?

Saamme usein tarjouspyyntöjä urheiluseuroilta, jotka haluavat vaihtaa kotisivualustansa. Seurassa on ehkä törmätty siihen, että alkuperäinen tekijä on kadonnut, kotisivujen päivittäminen on hankalaa tai ulkopuolinen apu liian kallista ja hidasta. 

Jos kotisivualustaa päätetään vaihtaa, täytyy ottaa huomioon, että vaihto vaatii paljon manuaalista työtä. Uusi alusta pitää ottaa käyttöön, sivustorakenne on luotava uudestaan ja kaikki haluttu teksti, kuvat ja tiedostot pitää ladata ensin vanhalta sivustolta omalle koneelle ja sitten tuoda uudelle alustalle. Tämä on hyvin työlästä, mutta vaihtoehtoa ei ole, sillä eri järjestelmissä luodut tiedot eivät siirry järjestelmästä toiseen automaattisesti.

Manuaalisen kopioinnin hinta

Kokemuksemme mukaan urheiluseurojen kotisivut ovat usein erittäin laajoja, sillä aktiivisen ja monilajisen tai -joukkueisen urheiluseuran sivusto saattaa sisältää jopa 200 sivua, 300 tiedostoa ja 450 kuvaa. Tällaisen määrän manuaalinen kopiointi on mittava urakka. Jos seuran oma väki ei ehdi, halua tai osaa siirtää tietoja uudelle kotisivualustalle, voimme tehdä siirtotyön seuran puolesta Sporttisaittiin. Hintaan sisältyy

 • Sporttisaitin käyttöönotto
 • ulkoasu, eli uusi visuaalinen ilme paikoilleen asennettuna
 • sisällön kopiointi (200 sivua, 300 tiedostoa ja 450 kuvaa).

Hinnaksi muodostuu yhteensä 4000 € + alv 24%.

Hetkinen! 

Kysymys: Kallis?
Vastaus: Kyllä.

Kysymys: Ryöstö vai paljon työtä?
Vastaus: Paljon työtä.

Kysymys: Hävettääkö lähettää tällaisia tarjouksia?
Vastaus: Ainakin arveluttaa. Hinta on kova.

Kysymys: Jos arveluttaa, pitäisikö sitten olla kokonaan lähettämättä?
Vastaus: Hyvä kysymys. Ammattilaisten tekemällä työllä on hintansa. Ja tässä tapauksessa työtä on paljon.

Kysymys: Mitä maksaa, jos uudistamme täysin koko sisällön? Uudet tekstit jne?
Vastaus: Teemme mielellämme tarjouksen. Hinta riippuu sivuston laajuudesta ja siitä, mitä kaikkea tehdään.

Jos kotisivualustan vaihto tulee eteen, suunnittele ensin!

Mikä on sivuston tärkein tehtävä? Vastaus saattaa nykyään olla täysin eri kuin se, jota varten vanha sivusto tehtiin. Näin ollen kotisivu-uudistuksessa ei kannata lähteä siitä, että kopioidaan vanha sisältö sellaisenaan uudelle sivustolle. Turhan usein tähän kuitenkin päädytään, koska seurassa on liian kiire pysähtyä suunnittelemaan.

Jos sisältöä päätetään lähteä kopioimaan, kysymme aina ensimmäiseksi, mikä on absoluuttinen minimi määrä, joka tulisi kopioida vanhalta sivustolta. Seuraavassa kirjoituksessani annan vinkkejä siihen, miten uuden sivuston sisältöä voi karsia, jotta sivustoprojekti olisi mahdollisimman edullinen ja lopputulos minimalistinen, elegantti ja selkeä.

  Olisiko tästä artikkelista apua muille? Jaa artikkeli:
   

  LinkedIn

  Twitter

  Sähköposti

  Facebook

  Mielipiteesi

  Mitä pidit artikkelista "Huono kotisivualustan valinta, kallis huti urheiluseuralle?" ?

  Täynnä asiaa! 
  0% 0% 
  Syntyi uusia ideoita ja johti toimenpiteisiin 
  0% 0% 
  Meni täysin yli hilseen! 
  0% 0% 
  Aivan liian itsestäänselvää 
  0% 0% 

  Keskustelua ja palautetta blogiartikkelista

  Ei yhtään keskustelua käynnissä.

  Seuraa meitä Somessa:

  Tilaa Nettitiimin uutiskirje

  *Pakollinen tieto